Karta informacyjna przedsięwzięcia
Czym jest karta informacyjna przedsięwzięcia
Karta informacyjna przedsięwzięcia, zwana również KIP’em jest opracowaniem, w którym inwestor przedstawia kompleksowe dane na temat planowanej przez siebie inwestycji, które są niezbędne, organom ochrony środowiska, do analizy wpływu przedsięwzięcia na środowisko.
Skontaktuj się z nami, aby otrzymać darmową wycenę!
Przygotujemy specjalnie dla Ciebie kalkulację kosztów przygotowania Karty Informacyjnej Przedsięwzięcia
Kiedy jest wymagana karta informacyjna przedsięwzięcia?
Ustawa z dnia 3 października 2008 roku o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko
(ustawa ooś) stanowi, że do wniosku o wydanie decyzji o uwarunkowaniach środowiskowych, zwanej potocznie decyzją środowiskową bądź DUŚ, należy załączyć kartę informacyjną przedsięwzięcia bądź raport o oddziaływaniu na środowisko.
Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2010 roku w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko, wydane na podstawie ww. ustawy, dzieli przedsięwzięcia na mogące zawsze znacząco oddziaływać na środowisko lub potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko.
Dla tej drugiej grupy inwestycji (potencjalnych) obligatoryjnym załącznikiem jest KIP.
Istotnym jest, iż obowiązek sporządzenia karty informacyjnej przedsięwzięcia obejmuje nie tylko nowo planowane inwestycje, ale także te, których zakres się zmienia np. poprzez rozbudowę czy zmianę technologii niezależnie czy podlegały wcześniej procedurze środowiskowej.
Kartę informacyjną przedsięwzięcia opracowujemy m.in. dla inwestycji polegających na:
- budowie i przebudowie pasów drogowych i infrastruktury pomocniczej (np. drogi o twardej nawierzchni przekraczającej długość 1 km lub węzły betoniarskie do produkcji betonu w ilości nie mniejszej niż 15 ton na dobę);
- budowie sieci kanalizacyjnych o całkowitej długości przekraczającej 1km;
- zmianie lasu lub nieużytku na użytek rolny lub wylesienia mające na celu zmianę sposobu użytkowania terenu na obszarach objętych formami ochrony przyrody;
- budowie ośrodków wypoczynkowych i hoteli;
- budowie instalacji do produkcji mleka i wyrobów mleczarskich,;
- chowie i hodowli zwierząt w określonej liczbie jednostek przeliczeniowych inwentarza DJP;
- budowie wiatraków czyli instalacji wykorzystujących do wytwarzania energii elektrycznej energię wiatru;
- budowie naziemnej bazy magazynowej np. ługu sodowego – jako instalacji do naziemnego magazynowania ropy naftowej, produktów naftowych, substancji lub mieszanin, w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 25 lutego 2011 r. o substancjach chemicznych i ich mieszaninach ….,
oraz wielu innych.
Elementy karty informacyjnej przedsięwzięcia
Art. 62 ustawy ooś wskazuje zakres karty informacyjnej przedsięwzięcia, powinna ona zawierać podstawowe informacje o planowanym przedsięwzięciu, w szczególności dane o:
Ile kosztuje karta informacyjna przedsięwzięcia
Najczęstszym pytaniem jakie słyszymy od klientów, co z oczywistych względów jest zrozumiałe, jest ile kosztuje sporządzenie karty informacyjnej przedsięwzięcia? Niestety podchodząc do tematu profesjonalnie nie da się odpowiedzieć na to zagadnienie nie znając pewnych uwarunkowań przyszłej inwestycji.
Koszt opracowania dokumentacji każdorazowo szacowany jest indywidualnie po dokonaniu analizy wielu czynników, zarówno tzw. lokalizacyjnych związanych z usytuowaniem i otoczeniem planowanej inwestycji oraz technologicznych wynikających z zakresu i skali produkcji oraz procesów, które będą tam zachodziły.
Istotnym jest również, czy inwestor posiada badania hydrogeologiczne, wstępną dokumentację projektowo-koncepcyjną oraz inne materiały opisujące przedsięwzięcie, w tym gospodarkę odpadami.
Z uwagi na powyższe, koszt dokumentacji determinują m.in.:
- potrzeba wizji w terenie;
- zaangażowanie specjalistów z zakresu ochrony przyrody (np. w przypadku inwestycji usytuowanej na obszarach chronionych przyrodniczo);
- potrzebę sporządzenia analiz:
- akustycznej (pobliże zabudowy mieszkaniowej),
- zanieczyszczenia powietrza LZO (np. inwestycje drogowe),
- pola elektromagnetycznego zainstalowanych urządzeń (np. inwestycje liniowe – linie napowietrzne).
Cennik karty informacyjnej
* – Podane ceny są cenami netto, do których należy doliczyć podatek VAT w obowiązującej wysokości. Mają one charakter orientacyjny. Wycena danego opracowania następuje po określeniu jego zakresu.
Nr | Usługa | Cena |
---|---|---|
1 | Wycena sporządzenia dokumentacji środowiskowej | bezpłatnie |
2 | Analiza i audyt lokalizacji oraz możliwości realizacji przedsięwzięcia na wskazanym terenie | bezpłatnie |
3 | Wykonanie karty informacyjnej przedsięwzięcia | od 3700* (średnia cena 6 500) |
4 | Wykonanie raportu o oddzialywaniu przedsięwzięcia na środowisko | od 9 000* (średnia cena 14 000) |
5 | Przygotowanie wniosku o wydanie decyzji środowiskowej | bezpłatnie |
6 | Udzielania odpowiedzi i wyjaśnień do sporządzonej dokumentacji | bezpłatnie |
Termin opracowania KIP
Kolejnym pytaniem, na które nie ma szybkiej i łatwej odpowiedzi, to zagadnienie związane z czasem w jakim opracowana zostanie karta informacyjna przedsięwzięcia.
Z reguły całość zlecenia, od podpisania umowy do dostarczenia inwestorowi dokumentacji, waha się od 3 do 6 tygodni. Czasokres ten zależy w głównej mierze od potrzeby sporządzenia specjalistycznych analiz, pozyskania odpowiednich danych i dokumentów od organów administracji (np. w przypadku wystąpienia skumulowanego oddziaływania przedsięwzięcia) oraz aktualnej pory roku, co ma wpływ na możliwości przeprowadzenia inwentaryzacji przyrodniczej.
Oczywiście na termin wykonania zlecenia mają wpływ również determinacja zleceniodawcy i inne czynniki.
Dokumenty i dane pomocne przy sporządzaniu karty informacyjnej przedsięwzięcia
Opracowanie karty informacyjnej przedsięwzięcia wymaga uwzględnienia bardzo wielu szczegółowych informacji, bez których może być ona niekompletna. Dane takie dla każdego rodzaju opisywanych przedsięwzięć są zróżnicowane, a zaliczyć do nich możemy m.in.:
- plan zagospodarowania terenu, w którym zawarte będą informacje o rozmieszczeniu istniejących i docelowych budynków, powierzchniach dróg dojazdowych, parkingów, chodników, terenów zielonych i zbiorników wodnych;
- mpzp obejmujący działki, na których planowana jest inwestycja oraz sąsiednie, w sytuacji nieuchwalenia miejscowego planu – informacja o jego braku;
- wypis z rejestru gruntów dla nieruchomości obejmujących teren inwestycji,
- informacje dotyczące planowanych rozwiązań w zakresie: zasilania w energię, ogrzewania, wentylacji, zaopatrzenia w wodę, odprowadzania ścieków bytowych, technologicznych i wód opadowych dla przedsięwzięcia,
- pełen opis procesu technologicznego wraz z podziałem na jego etapy, w tym zestawienie maszyn oraz urządzeń (wraz z ich DTR), które będą wykorzystywane przy uruchomieniu nowopowstałego zakładu / linii technologicznej;
- oszacowanie rocznego zużycia wszystkich produktów i składników wykorzystywanych w trakcie działania przedsięwzięcia, w tym w trakcie procesów technologicznych (np. ilość mąki, kakao, cukru i innych składników to produkcji wyrobów czekoladowych czy elementów drewnianych, farb, lakierów i podkładów do produkcji mebli lakierowanych);
- wykaz i oszacowanie ilość odpadów powstających na etapie funkcjonowania inwestycji oraz sposób postępowania z nimi;
- informacja o planowanej obsadzie pracowniczej, ilości zmian w zakładzie i pracy w godzinach nocnych;
- przewidywany ruch samochodów osobowych i ciężarowych, przebieg ich trasy na terenie zakładu lub drogi w przypadku inwestycji liniowej.
Kto opiniuje KIP:
Co do zasady organami, które opiniują i weryfikują kartę informacyjną przedsięwzięcia są właściwe miejscowo: regionalne dyrekcje ochrony środowiska, powiatowy lub wojewódzki inspektor sanitarny (tzw. Sanepid) oraz Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie (regionalne zarządy gospodarki wodnej i zarządy zlewni). Każda z tych instytucji weryfikuje KIP na innej płaszczyźnie i pod innym kątem.
weryfikuje opracowanie w zakresie higieny środowiska (zdrowia i życia ludzkiego) poprzez analizę wpływu poszczególnych emisji na zdrowie ludzi (hałas, zanieczyszczenie powietrza, kwestie zapachu i radiacji).
sprawdzają usytuowanie inwestycji i jej oddziaływanie na obszary:
- wodno-błotne;
- inne obszary o płytkim zaleganiu wód podziemnych, w tym siedliska łęgowe oraz ujścia rzek;
- wybrzeża i środowisko morskie;
- objęte ochroną, w tym strefy ochronne ujęcia wód
- ochronne zbiorników wód śródlądowych;
- przylegające do jezior;
- wody i obowiązujące dla nich cele środowiskowe;
- zagrożenia powodziowego;
przeprowadzają szeroko pojętą całościową analizę przedsięwzięcia na środowisko (w tym na obszary chronione) zarówno pod kątem zakresu ww. organów (emisji, życia i zdrowia ludzkiego, oddziaływania na obszary wód) jak i wielu dodatkowych czynników: np. gospodarka odpadowa czy wpływ przedsięwzięcia na siedliska przyrodnicze oraz faunę i florę.
Często zadawane pytania o kartę
-
Ile kosztuje karta informacyjna?
Cena karty informacyjnej przedsięwzięcia zaczyna się od 2500 zł. Wycena odbywa się na podstawie indywidualnych czynników wpływających na ostateczną kwotę realizacji. Więcej informacji przedstawiamy w sekcji cennik. Zapraszamy do zapoznania się z cennikiem. -
Jaki jest termin opracowania karty?
Zazwyczaj zlecenie od momentu podpisania umowy realizujemy w czasie od 3 do 6 tygodni. -
Czy otrzymamy listę potrzebnych dokumentów do sporządzenia KIPa?
Tak, przed przystąpieniem do współpracy informujemy klienta o niezbędnej dokumentacji. -
W jakich lokalizacjach realizujecie kartę informacyjną?
Nie ma dla nas ograniczeń. Ze względu na mobilność, doświadczenie i zgrany zespół możemy zrealizować KIP w każdym miejscu w Polsce.
Wzór karty informcyjnej (przykład)
Ostatnio zrealizowane
Karta informacyjna przedsięwzięcia pn. „Budowa zespołu dwóch budynków mieszkalnych wielorodzinnych przy ul. Zaświat 5 w Bydgoszczy na działce nr 240/8 obręb 121”
Karta informacyjna przedsięwzięcia pn. „Budowa linii napowietrzno-kablowej 110 kV zasilającej podstację trakcyjną Kramsk”, na terenie miasta Koło, gminy Koło, Osiek Mały i Kramsk, w powiecie kolskim i konińskim, województwie wielkopolskim
Karta informacyjna przedsięwzięcia pn. „Zmiana sposobu użytkowania części istniejącej, zabudowy na terenie działki nr 1649/1 z przeznaczeniem na obiekt produkcyjno – magazynowy, w którym będzie prowadzona działalność w zakresie produkcji piwa, w miejscowości Bielawy, gmina Nakło nad Notecią, powiat nakielski, województwo kujawsko-pomorskie „
Karta informacyjna przedsięwzięcia pn. „Budowa fabryki autobusów: zabudowa produkcyjno – magazynowa z częścią biurową, socjalną na terenie Słupskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, obręb 00021 Redzikowo, gmina Słupsk, dz. nr 7/76.”
Karta informacyjna przedsięwzięcia pn. „Uruchomienie punktu zbierania odpadów, w tym złomu na działce nr 93/3 w Lubiczu Dolnym przy ul. Kolejowej 13, gmina Lubicz, powiat toruński, województwo kujawsko-pomorskie. „
Karta informacyjna przedsięwzięcia pn. „Przebudowa drogi gminnej nr G50405 (ul. Jagodowa) w miejscowości Maksymilianowo, gm. Osielsko”