Łódź to miasto w którym znajduje się jeden z największych miejskich kompleksów leśnych w Europie, który tworzy Las Łagiewnicki o obszarze 1205 ha. Blisko połowę powierzchni lasu zajmują dęby szypułkowe i bezszypułkowe, natomiast inwentaryzacja jego fauny wykazała 655 gatunków owadów, ptaków, ssaków i ryb.
Województwo łódzkie swoim zasięgiem obejmuje 89 rezerwatów przyrody , 16 obszarów chronionego krajobrazu oraz ponad 2500 pomników przyrody. Na istotną uwagę zasługuje fakt, iż na jego obszarze występują międzynarodowe systemy NATURA 2000 m.in. Pradolina Warszawsko-Berlińska
Na czym polega inwentaryzacja przyrodnicza
Używając języka potocznego inwentaryzacja przyrodnicza polega na odpowiednim przeprowadzeniu prac we wskazanym terenie (obserwacje, rozpoznanie, oznaczenie) w celu skatalogowania (opisania) występujących w nim wszystkich elementów przyrodniczych fauny i flory. Powyższe czynności powinno się wykonywać zgodnie z właściwymi metodykami oraz uzupełnić dodatkowo o dostępne materiały w postaci: innych opracowań, danych historycznych czy dokumentacji środowiskowej wykonanej w sąsiedztwie. Dopiero dzięki połączeniu wyżej wymienionych części składowych można sporządzić kompleksową inwentaryzację uwzględniającą wszystkie niezbędne aspekty z punktu widzenia ochrony środowiska.
Zakres i ilość prac niezbędnych do przygotowania pełnej inwentaryzacji warunkuje umiejscowienie i obszar, którego ma dotyczyć opracowanie. W przypadków terenów, na których występują jeziora i rzeki do prac terenowych niezbędny okazać się może ichtiolog a w przypadku obszaru silnie zalesionego wykwalifikowany dendrolog.
Co powinna zawierać inwentaryzacja przyrodnicza
Kompleksową inwentaryzacja danego terenu zazwyczaj opracowuje się na potrzeby wykonania dokumentacji środowiskowej niezbędnej w procedurze oceny oddziaływania na środowisko. Potrzebna jest ona zarówno do inwestycji liniowych (energetyka, drogi i kolej) jak i obszarowych np. instalacje fotowoltaiczne. Dokument taki powinien każdorazowo opisywać poniższe składowe:
- wskazanie położenia inwestycji względem obszarów chronionych,
- informacje o obecności korytarzy ekologicznych,
- opis badań terenowych z uwzględniający metodykę i termin rozpoznania w terenie oraz implikacje badań,
- opis waloryzacji krajobrazu,
- analizę wpływu inwestycji na bioróżnorodność ekologiczną,
- przedstawienie zaproponowanych działaniach minimalizujących (np. umiejscowienie budek dla nietoperzy).
Rodzaje inwentaryzacji
Jak już wcześniej wspomniano, sporządzenie inwentaryzacji przyrodniczej może wymagać różnych branżystów (botanik, entomolog, ichtiolog, herpetolog, ornitolog, teriolog , chiropterolog) odpowiedzialnych za dane ekosystemy i gatunki roślin oraz zwierząt. Bardzo często zdarzają się obszary, dla których ze względu na skalę i umiejscowienie przedsięwzięcia należy wykonać szczegółowe rozpoznania na płaszczyźnie wszystkich rodzajów inwentaryzacji przyrodniczej:
- botanicznej, zbiorowisk roślinnych oraz siedlisk przyrodniczych
- grzybów i porostów
- glonów
- bezkręgowców
- ryb (ichtiologiczna)
- herpetofauny (gadów i płazów)
- ptaków
- ssaków
- nietoperzy (chiropterologiczna)
Wycena inwentaryzacji przyrodniczej każdorazowo determinowana jest jej skalą, wielkością badanego obszaru oraz rodzajem i ilością specjalistów, którzy będą brali w niej udział. W celu poznania kosztów i terminów sporządzenia inwentaryzacja dla Państwa inwestycji zapraszamy do kontaktu.